TAK ile Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi arasında işbirliği protokolü imzalandı

TAK ile Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi arasında işbirliği protokolü imzalandı

Türk Ajansı Kıbrıs Müdürü Fehmi Gürdallı,gazetecilerin yaşadıkları çağa tanıklık eden insanlar olduğunu anımsatarak, 21 Aralık 1973ten beri Kıbrıs Türk Halkı’nın hafızasını yansıtan belgeler olan TAK arşivlerinin büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Geçmişi bilmeden geleceği kurmanın mümkün olmadığına dikkat çekerek, Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi ile imzalanan protokolle, 2 nüsha olan TAK arşiv kopyalarının, bir nüshasının Milli Arşive devredileceğini anlatan Gürdallı, protokolle, arşivlerin fiziki olarak 2 farklı ortamda saklanmasının , riski azaltacağını, arşivlerin daha iyi koşullarda korunacağını ve daha geniş kitlelerin kullanımına açılacağını vurguladı..

Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi ile , önümüzdeki dönemde de, işbirliğinin devam edeceğini, TAK arşivlerinin dijitalleşmesi ve fotoğrafların daha iyi şekilde arşivlenmesi konusunda çalışma yapılacağını söyleyen Gürdallı, protokolün hayat bulmasına katkı koyan Daire yetkililerine teşekkür etti. Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi Müdürü Doktor Ejdan Sadrazam da, protokolle, 1974 sonrası her yönüyle, her gün yaşanan olaylara birebir tanıklık eden basının hafızasının , bu güne bugünden de yarına taşıyacak bir misyon üstlendiklerini kaydederek, TAK arşivini bünyelerine kazandırmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Protokolle TAK arşivine , gerek araştırmacıların gerekse ilgi duyan vatandaşların ulaşmasını sağlayacaklarını, ayrıca dijital ortama aktarıp bu arşivi koruyacak ve gelecek nesillere da taşıyacak zemini hazırlayacaklarını dile getiren Sadrazam, bu tür işbirliklerinin toplum hafızasının geleceğe taşınmasında büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. TAK’ın bu işbirliğinin diğer kurumlara da örnek olmasını dileyerek, diğer kurumlara da arşivlerini kendileriyle paylaşmaları çağrısında bulunan Sadrazam, “Bizim temel görevimiz bu tür arşivleri, antropolojik, sosyolojik, ekonomik vediğer toplumsal önemi olan konuları gelecek nesillere aktarmaktır. Bu temel fonksiyonumuzda bize yardımcı olan başta TAK olmak üzere tüm kurumlara teşekkür ederim”diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokole imza koyuldu.

Print
Posted: Ara 7, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«Mart 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567